Mimo zachowywania właściwej higieny zębów i jamy ustnej, zdarza się, że wizyta u stomatologa jest koniecznością. W takim wypadku należy umówić się na wizytę do lekarza dentysty. Jak jednak znaleźć odpowiedniego stomatologa, który spełni nasze oczekiwania, dotyczące przebiegu leczenia czy też innego zabiegu? Najprostszą metodą na znalezienie gabinetu stomatologicznego, który będzie oferował interesujące nas usługi, jest szukanie za pomocą przeglądarki internetowej. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę, żeby znaleźć gabinety stomatologiczne w danym mieście i przejrzeć oferowane usługi na stronie internetowej danego gabinetu. Na takiej stronie internetowej gabinetu stomatologicznego znajdują się wszystkie potrzebne informacje, takie jak zakres usług, cennik oraz dane kontaktowe. Ponadto często można także przeczytać opinie pacjentów oraz zobaczyć kwalifikacje danego lekarza dentysty. Znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego nie jest więc trudnym zadaniem, wystarczy tylko użyć przeglądarki internetowej.
Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.
Specjalista, który zajmuje się leczeniem zębów jest zapewne znany każdemu. Inaczej znany jako dentysta. Wiele osób odczuwa paniczny lęk przed wizytą u takiego lekarza. Nawet, jeśli gabinet dentystyczny cieszy się dobrą renomą i nie ma powodu do obaw. Istnieją osoby, które mdleją na sam dźwięk słowa stomatolog. Dlatego też zawód dentysty nie należy do najłatwiejszych. W jaki sposób dentysta może zminimalizować ryzyko ataku paniki u dziecka podczas zabiegu? Powszechnie przyjęła się praktyka, że stomatolog obdarowuje pacjenta upominkami po pomyślnie przeprowadzonym badaniu. Na badaniu niestety nie zawsze się kończy. Przez wszystkie wyssane z palca krwawe historie o nieudanych usuwaniach zębów gabinet dentystyczny kojarzy się potem wielu osobom z koszmarem. Duży wkład na skalę problemu mają też horrory, w których pojawia się w głównej roli zły dentysta. Takie filmy nie powinny istnieć, ale istnieją, bo upiorny gabinet dentystyczny się po prostu sprzedaje. Nie należy brać jednak takich historii poważnie.
Obecnie można wybierać pośród gabinetów dentystycznych, zarówno prywatne, jak i te dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do stomatologa powinni wybierać się rodzice już z małymi dziećmi, dwu, trzyletnimi, gdyż ważna jest profilaktyka, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może być bardzo kosztowna. Dentysta prywatnie wstawia najczęściej lepsze gatunkowo plomby, lepiej leczy zęby .Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy stomatolog wyrywa zęby, czasem potrzebna jest interwencja dentysty- chirurga. Wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się najczęściej z dużym stresem dla osoby odwiedzającej dentystę. Bolący ząb może przysporzyć o straszne cierpienie, ludzie obawiają się tego, że wizyta u dentysty będzie bolesna i jednocześnie kosztowna. Wiele osób odwleka zupełnie niepotrzebnie wizytę u stomatologa, co często skutkuje wyrwaniem zęba, opuchlizną, zażywaniem antybiotyków. O zęby trzeba dbać od dziecka, regularnie odwiedzać dentystę, myc zęby i nie bać się , gabinet dentystyczny nie jest straszny.
Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.